?>

Historie klubu

Stolní tenis je sportovní odvětví, které má v Rakovníku vedle fotbalu, hokeje, tenisu, volejbalu a basketbalu největší tradici. Již ve 30. letech docházelo k prvním přátelským utkáním rakovnických „table-tennistů“, jak se tenkrát běžně říkalo, se soupeři z okolních regionů – Berounska, Lounska a Kladenska.

Po válce navázal rakovnický stolní tenis na tradici bývalého KC Rako a začal vyvíjet činnost pod hlavičkou Závodního klubu Zbrojovky Rakovník. Pod vedením Miroslava Píchy stáli u kolébky rodícího se klubu hráči Švejcar, Dykast, Bambas, Miroslav Herink, Lédl, Richter, Hubatá, Švejcarová a další.

V sezóně 1947-48 se Závodní klub Zbrojovka Rakovník poprvé zúčastnil oficiální soutěže – mistrovství Podbrdska ve stolním tenise – za účasti osmi družstev (Olympie Králův Dvůr, Český Lev Beroun, Avion Beroun, Stadion Řevnice, Sokol Karlštejn, Stadion Rokycany, TTO Počáply). První mistrovský zápas sehráli rakovničtí hráči 23. 11. 1947 na stolech dalšího nováčka v Počáplech a zvítězili 14:0. Nakonec obsadili při své premiéře v mistrovství velmi pěkné 4. místo s bilancí 7 výher, 1 remíza, 6 proher a následující sezónu své postavení v Podbrdské župě ještě vylepšili (2. místo).

Z dnešního pohledu je zajímavé, že tehdy se hrávalo ve smíšených družstvech, která tvořilo 6 mužů a 2 ženy a součástí mistrovských zápasů byly i smíšené čtyřhry. Rakovničtí nastupovali v sestavě: Švejcar, Lédl, Beneš, Miroslav Herink, Dykast, Richter, Vlasák, Krupička, Hubatá, Švejcarová, Rohlová, Štrankmüllerová. Ve svých začátcích museli naši tabletennisté vyřešit problém s hrací místností. Přátelské zápasy se většinou konaly v kulturním domě Zbrojovky, ale tyto prostory pro mistrovskou soutěž nevyhovovaly. Před domácími diváky se tak poprvé v soutěži představili 30. 11. 1947 v sále hotelu „U lva“ v dnešní Palackého ulici. Hráči si však stěžovali na příliš prachu a cigaretového kouře na sále, a přestože se zde později podmínky pro sport přece jen zlepšily, od roku 1949 již nastupovali v Národním domě (Dům osvěty) a koncem roku 1950 se domovem rakovnických stolních tenistů stala sokolovna, kde působíme dodnes.

V období 1951-54 byly soutěže organizovány v okresním měřítku a vítězové pak bojovali v krajských přeborech. Stadion Velo Rakovník tehdy sváděl tuhé boje o titul okresního přeborníka s celkem Sokola Mutějovice, za který nastupovali bývalý reprezentant Z. Brabec a J. Černý (později oba hráči Lokomotivy Rakovník).

Od roku 1954 se již hrál stolní tenis po vzoru ostatních sportů na krajské úrovni a rakovnické družstvo, tehdy již přejmenované na TJ Spartak Rakovník, bylo zařazeno do nejvyšší soutěže – krajského přeboru, kde hrálo celých 10 let.  Je třeba se zmínit, že v letech 1956-57 a 1959-60 se poprvé v historii dostalo na dosah II. ligy, když bojovalo o přeborníka kraje s celkem Sp. Modřany.

V roce 1959 vznikla TJ Lokomotiva Rakovník a soustředila pod sebou prakticky veškeré sportovní dění v Rakovníku. Stolní tenisté pod hlavičkou Lokomotivy vystupovali v dlouhém období 1959-93 a se střídavými úspěchy reprezentovali v různých krajských soutěžích.      „A“ mužstvo bylo většinou účastníkem nejvyšší krajské soutěže (divize nebo I. třídy), jedna či dvě rezervy dále bojovaly v nižších třídách kraje a ostatní družstva v okresních přeborech. Počátkem 60. let také došlo k oddělení soutěží žen a mužů a ženský stolní tenis v Rakovníku postupně, až na malé a bohužel jen občasné výjimky, vymizel.

Samozřejmě, že postupně docházelo k výměně generací v „áčku“ a vedle Brabce, Černého, Vlasáka či Lédla se od poloviny 60. let začali prosazovat mladíci Kreidl, Škvára, Přibík, Zahn, Vaněček, Tvrz a také oni se dokázali dostat na krajskou špičku. Ligové sny však dosud zůstávaly nevyslyšeny. Maximem této generace hráčů se stalo 3. místo v divizi v sezóně 1973-74. Tou dobou se již s prvními trofejemi z turnajů mládeže vraceli svěřenci trenérů Lédla a St. Herinka – nadějní žáci Cafourek, Jan a Ivan Müllerovi, Jan a Jiří Lédlovi, Vlček, Froněk, Kozler, Rezek a další. Mezi dospělými se jako první prosadil Milan Cafourek a po sezóně 1976-77, kdy se stal rakovnickou jedničkou, přestoupil do ligové Stavební fakulty Praha.

V polovině 80. let došlo v Loko Rakovník k další generační výměně, když po dlouhých dvaceti letech skončili v A-mužstvu hráči  Přibík, Kreidl, Škvára, Zahn a Tvrz. Tento akt byl logickým vyústěním zajímavé sezóny 1985/86, kdy se v nejvyšší krajské soutěži potkaly dva rakovnické týmy a mladší „béčko“ v sestavě Vlček, Froněk, Jan Müller, Ivan Müller bylo úspěšnější než zkušenými hráči obsazené „áčko“.

Ani v této době neměl náš stolní tenis nouzi o nadějné mládežníky, s trenérem Robertem Jirásko vyrážela na dobrodružné pingpongové cesty Trabantem „Bivojem“ (jak byl tento dopravní prostředek přátelsky nazýván) skupina žáků, z níž největší turnajové úspěchy sklízeli Cír, Volák a později Hejda a Mikeš. Všichni tito hráči se ještě v juniorském věku prosadili do základu krajských mužstev a Hejda s Volákem velmi rychle až do A-týmu. Začátkem 90. let se omlazenému mužstvu Lokomotivy dosud nebývale dařilo a v Rakovníku se začalo nahlas hovořit o postupu do 2. ligy. Tento historický úspěch se dostavil v sezóně 1992-1993, kdy po divizním bronzu z roku 1991 a stříbru z 1992 přišel konečně titul krajských přeborníků a ligový sen několika generací se stal skutečností. Zlatým písmem byli do kroniky klubu zapsáni hráči Hejda, Vlček, Lédl a Volák.

Ještě před oslavami ligového postupu se v polovině roku 1993 oddíl stolního tenisu Lokomotivy Rakovník osamostatnil a vznikl KST Rakovník (Klub stolního tenisu) s vlastní právní subjektivitou a účetnictvím, nadále ovšem zůstává spolu s dalšími sporty sdružen v TJ Lokomotiva, když vzájemné vztahy upravuje příslušná smlouva.

Nejnovější historie klubu je téměř stále ligová s výjimkou divizní sezóny 1997-98. Během těchto osmi let se v základu A-týmu vystřídalo celkem 8 hráčů (Hejda, Vlček, Volák, Lédl, Pisár, Růžička, Mikeš, Jaroslav Tvrz ml.) a jejich kvality většinou stačily na umístění ve středu druholigové tabulky. V sezóně 1998-99 se KST Rakovník umístil na vynikající 3. příčce a využil nabídky Děčína a odkoupil od něho místo v 1. lize.

V roce 2000 tak měli naši fanoušci možnost na velkém sále sokolovny vidět opravdu kvalitní stolní tenis a tehdejší návštěvy to jen dokazovaly. Rakovničtí sice skončili na posledním místě tabulky, ale záchrana soutěže v následné kvalifikaci s týmy z druhých lig se jevila jako zcela reálná. Bohužel, o 18 míčků horší skóre vzájemného zápasu s Pardubicemi poslalo KST o soutěž níže a jak se později ukázalo, začala tím dlouhodobější krize týmu. Ta se naplno projevila hned v loňském roce, kdy jsme se nedokázali vyrovnat s odchodem našeho nejlepšího hráče Hejdy do Německa a později do KT Praha a druhým sestupem po sobě ztratili ligovou příslušnost, která se bude v současné silné středočeské konkurenci jen velmi těžce získávat zpět.

 

Současnost

KST Rakovník má v současné době asi 35 členů, z nichž se přibližně 30 aktivně zapojuje do mistrovských soutěží. Šest družstev („A“ – „F“) se v sezóně 2001-2002 účastní soutěží od okresního přeboru II. třídy („F“ mužstvo), přes okresní přebor I. tř. („D“ a „E“ mužstvo), oblastní přebor II. tř. („C“), oblastní přebor I. tř. („B“), až po nejvyšší krajskou soutěž – divizi, kde působí rakovnický A-tým.

Největším problémem v činnosti klubu byly dlouhou dobu stísněné prostory v Jandačově sále rakovnické sokolovny, kam se vejdou pouze tři stoly, což nedokázalo uspokojit poptávku po tréninkových hodinách. Tento problém se podařilo v loňském roce částečně vyřešit, když došlo za finanční podpory firmy Polyglass k některým stavebním úpravám a nyní lze současně hrát až na šesti stolech. To je důležité především z hlediska tréninkových možností mládeže. Velké naděje vkládáme do současné nejmladší generace našich žáků (bratři Štepkové, Kettner, Zaspal), kteří po čtyřech letech pravidelného tréninku patří k absolutní krajské špičce a prosazují se i na republikových turnajích. Jedenáctiletý Miroslav Štepka je na osmém místě aktuálního republikového žebříčku mladších žáků a na květnovém Mistrovství ČR nebude bez šancí na medaili. Na poli mládeže jsme navázali spolupráci se stejně úspěšným TJ Šanov, kde naši nejlepší pod vedením zkušeného trenéra Cafourka premiérově nastupují v krajské soutěži mužů. Lze jen doufat, že jim zápal do hry vydrží a za pár let se v Rakovníku opět dočkáme třeba prvoligových soubojů.

Stolní tenis se řadí k tzv. malým sportům, a i když je provozován masivně a jeho celková členská základna se může směle rovnat s fotbalem, sponzoři se do něho příliš nehrnou. Proto bychom zde rádi poděkovali těm, kteří KST Rakovník finančně podporují. Jedná se především o hlavního partnera klubu firmu EDISON a dále pak společnosti RAKO, ČLUZ, Královský pivovar Krušovice a Polyglass.

 

S využitím archivních materiálů Jiřího Lédla, Jana Přibíka st. a Jiřího Vlčka zpracoval v roce 2001 Jan Přibík ml.